Krajské športové hry seniorov 2023

V Liptovskom Mikuláši sa 12.7.2023 uskutočnil ďalší ročník Krajských športových hier seniorov /KŠH/. KŠH organizovala Krajská organizácia Jednoty dôchodcov Slovenska /KO JDS/ v spolupráci s Okresnou organizáciou JDS v Liptovskom Mikuláši /OO JDS/ v tamojšom Centre voľného času.

Na KŠH mohli muži aj ženy súťažiť v 9 disciplínach. Súťažiaci za okres Námestovo súťažili muži v 7 a ženy v 6 súťažných disciplínach – beh na 50 a 100 m ženy, beh na 60 a 200 m muži, vrh guľou muži aj ženy, granát na ciel ženy aj muži, hod válkom ženy, hod granátom na diaľku muži, streľba zo vzduchovky ženy aj muži a stolný tenis muži. Každý súťažiaci mohol štartovať najviac v troch disciplínach. Súťažilo sa v troch vekových kategóriach: K1 do 70 r., K2 71- 75 r., K3 76-+ r..

OO JDS Námestovo nominovala na KŠH v Lipt. Mikuláši 11 súťažiacich, čo bol limit pre každú organizáciu. V skutočnosti sa KŠH zúčastnilo z 11 okresných organizácii v rámci žilinského kraja 10 organizácii. KŠH sa zúčastnilo okolo 110 súťažiacich a s organiz. štábom a hosťami do 130 účastníkov.

Výber OO JDS Námestovo bol na KŠH úspešný, keď získal spolu 13 medailí, 5 zlatých, 7 strieborných a 1 bronzovú. Bilancia mohla byť ešte lepšia o 1-2 zlaté v behoch žien, nebyť zdravotnej idispozície súťažiacej 15-20 m pred cieľom /beh na 50 m, vek. kateg. K3/ v jasnej pozícii víťazky. Predpokladali sme jej víťazstvo aj v behu na 100 m.

Mestská organizácia JDS Námestovo mala vo výbere OO až 5 súťažiacich, ktorými boli: Štefan Pisarčík, Ján Pindjak, Margita Grebáčová, Daniela Tomovčíková a František Ptačin. Tento výber získal 5 medail. Najúspešnejšia bola Margita Grebáčová so ziskom dvoch zlatých za vrh guľou a hod granátom na cieľ a striebro v hode válkom na diaľku /vek. kat. K3/. Striebornú medailu získal Štefan Pisarčík v hode granátom na cieľ a František Ptačin získal striebornú v stolnom tenise /obaja vo vek. kat. K1/.

Športové súťaže prebiehali za teplého, chvíľami až horúceho počasia a nechýbalo ani búrková výstraha so slabým kropením, ale napokon všetko dobre dopadlo a všetky disciplíny prebehli v regulérnych podmienkach. Organizátori sa postarali o pitný režim a obed, ale podmienky na jeho konzumáciu neboli zaistené, pritom súťaže prebiehali  v priestoroch základnej školy súčasťou ktorej býva aj riadna jedáleň. Vážnym nedostatkom bol nepripravený priestor pre hod granátom a válkom do diaľky. Pre nepokosenú trávu bolo niekedy problém určiť miesto dopadu a často bol problém granát v tráve nájsť, čo bolo vyriešené ďalším pozorovateľom. Aj záverečné vyhodnotenie výsledkov súťaží bol dosť chaotický z dôvodu, že odmeňovanie víťazov šlo naraz za všetky disciplíny v ktorých súťažil/la a získal/la nejakú medailu .

Záverom chcem v mene OO a MsO JDS Námestovo poďakovať všetkým súťažiacim za ochotu v príprave na KŠH a ochotu reprezentovať a medailistom zablahoželať k dosiahnutým výsledkom. A už teraz sa tešíme na KŠH v roku 2024.