Tak ako vlani, tak i tohto roku sme sa rozhodli, že to nebude žiadne veľké cestovanie, veď načo! ORAVA a LIPTOV preslávené vďaka panenskej prírode ponúkajú i bohatú históriu.
Vlani sme absolvovali krásny výlet s tematickým názvom Orava známa i neznáma… pod vedením profesionálnej sprievodkyne Mgr. Ruženy Pilarčíkovej. Mnohí sme si oživili už takmer zabudnuté spomienky na najnavštevovanejší hrad na Slovensku – Oravský hrad, navštívili sme Hviezdoslavovo mesto a jeho literárne múzeum s Čaplovičovou knižnicou, Múzeum oravskej dediny – Skanzen v Zuberci a bodkou za celodenným výletom bola prehliadka dreveného kostolíka z 15. storočia – kostol Všetkých svätých zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO v neďalekom Tvrdošíne.
Tento rok nebolo počasie nášmu výletu veľmi naklonené, no my sme sa rozhodli, že si naše očakávania predsa nedáme pokaziť nepriazňou počasia.
Prvou zástavkou nášho výletu s názvom Liptovské variácie – bol Vlkolínec – podhorská osada – pamiatková rezervácia ľudovej architektúry, sídelný celok, pozostávajúci z typických zrubových objektov. Pozoruhodná oáza ľudovej architektúry je od r. 1993 tiež zapísaná v Zozname svetového dedičstva UNESCO. S našou sprievodkyňou, Mgr. Pilarčíkovou, sme sa presunuli do neďalekého centra Liptova – do Liptovského Mikuláša. Tu sme sa z množstva zaujímavosti z histórie okresného mesta rozhodli pre Múzeum Janka Kráľa – slovenského národného buditeľa, najvýznamnejšieho básnika štúrovskej generácie. V týchto priestoroch v Jánošiíkovej mučiarni sme si zaspomínali i na legendárneho národného hrdinu – Juraja Jánošíka, kde bol zbojnícky kapitán vypočúvaný a odsúdený. Posilnení obedom sme sa presunuli do neďalekej Jánskej doliny, v ktorej je jedna z 210 jaskýň prístupná. Volá sa Stanišovská a boli sme si ju pozrieť. Jaskyňa mala svoje úskalia, ktoré sme prekonali bez ujmy na zdraví. Je to jaskyňa bez elektriny – svietili sme si čelovkami, čo naše seniorské dobrodružstvo len podčiarklo. V Jánskej doline sme nemohli obísť ani rok otvorený tematický park miniatúr, ktoré tvoria kultúrne a technické pamiatky – hrady, zámky, kostoly, zvonice, železničné stanice a i. Deň sa pomaly ale isto kráti a našou poslednou zástavkou je obec Pribylina. V Múzeu liptovskej dediny, ktoré sa výrazne odlišuje od ostatných múzeí v prírode – v najmladšom skanzene na Slovensku (reprezentujúcom typické znaky ľudového staviteľstva roľníckych a remeselníckych vrstiev, obrazom stredovekého sídla s výsadami a právami mestečiek) sme svoju pozornosť zamerali najmä na zemiansku kúriu a kostol P. Márie z L. Mary – dva vzácne stredoveké kamenné objeky.
Náš naozaj vydarený výlet sme ukončili, akože ináč – veselo družne v bufete Humno s harmonikou nášho všestranného vodiča, pána Ferka Hrkľa z Vavrečky.
